Tasarım dekorasyon fikirleri

Cesur Yapı Mart 22, 2018
Tasarım dekorasyon fikirleri

ÜCRETSİZ KEŞİF İÇİN ARAYINIZ

Tasarım dekorasyon fikirleri,Tasarım dekorasyon fikirleri,Mimarlık alanının kapsama alanı içerisinde bulunan dekorasyon yapı içi ya da yapı dışı mekanlarda gerçekleştirilen süsleme işine verilen isimdir. İç süsleme ve dış süsleme olarak iki grupta incelenebilecek dekorasyon hemen her türlü yaşam alanında büyük önem arz eder. Yaşam alanlarının işlevselliğini artırıp kullanılabilirliğini en yüksek sınırlara getirmenin yanı sıra görsel şölen oluşturma noktasında da yardımcı olan bir uygulama alanıdır. Sanatsal nitelik taşıması nedeniyle uzmanlık ya da uzman tavsiyesi ister. Bilgi ya da deneyim sahibi olmayan insanların ortaya çıkaracağı tasarımlar pek de güzel olmayacaktır. Bu bakımdan evine ya da diğer yaşam alanlarına dekorasyon yapmak isteyen herkesin uzman tavsiyelerine ihtiyacı olacağı unutulmamalıdır.

ÜCRETSİZ KEŞİF İÇİN ARAYINIZ

Tarihin çok eski dönemlerinden bu yana insanların yaşadıkları alanları düzenleyerek daha işlevsel bir duruma getirmekle kalmayıp psikolojik etkilerde yarattığı görülmüştür. Günümüzde de devam eden sanatsal düzenleme işi modern dünya etkileriyle birlikte bambaşka bir noktaya ulaşmıştır. Tasarım tekniklerinin gelişmesi, teknolojinin yaşamımıza girmesiyle birlikte dekorasyonda kullanılan ürünlerde de ciddi tasarım farklılıkları oluşmuştur.

ÜCRETSİZ KEŞİF İÇİN ARAYINIZ

Dekorasyon denince hemen her insanın aklına ilk ve tek tasarım faktörü gelse de pek çok hususu bünyesinde barındırır. Tasarım, işlevsellik, kullanılabilirlik, yaşanılabilir alanlar nitelikleriyle dikkat çeken dekorasyon işleri hafife alınmaması gereken işlerdir. Süsleme sanatı olarak da bilinen dekorasyonun bu anlamda uzman sanatçı olarak gördüğümüz mimarlar tarafından yılların bilgi ve tecrübesiyle yapıldığı görülür. Yaşam alanlarına renk katan canlılık getiren düzenleme işi hemen her ailenin dikkatini çeken faktörler arasında bulunmaktadır. Dekorasyonda önemli olan doğru renk ve aksesuar seçimidir.

ÜCRETSİZ KEŞİF İÇİN ARAYINIZ

Bu ikiliyi bir araya getiren ve bunu da doğru bir şekilde uygulayan herkesin harika tasarımlar ortaya çıkarabileceğinden hiç şüphe yok. Şu unutulmamalıdır ki yaşam alanlarının dekorasyonları insanların fizyolojik ve psikolojik sağlığını etkiler. Sağlıklı etkilerin yakalanabilmesi adına tasarımların doğru bir düzeyde olması gerekmektedir. Dekorasyonda en önemli faktör renk seçimidir. Evlerinizde en sık kullandığınız odalarda tutup da simsiyah renkleri tercih ederseniz psikolojik anlamda da çok iyi etkiler görebileceğiniz söylenemez. Bulunduğunuz ortamlarda zevk alacağınız renk ve desen seçimine ihtiyacınız olacak.

Renk ve yeniliklere her zaman açık olmalı yaşadığınız ortamları sürekli olarak yenilemelisiniz. Yıllardır aynı ortamlar içerisinde yaşıyorsanız muhtemelen çok güzel dahi olsa çoğu eşyayı fark etmiyorsunuzdur bile. Eşyaların duruşundan tutun da yerleşimine kadar her türlü detayın bilinçaltınıza işlemiş olması oda genelinde güzellikleri görmenizi de engelleyecektir. Ön plana çıkarmak istediğiniz gösterişli unsurları uygun etkilerle öne almanız mümkün. Misafirlerinizin vakit geçirmekten zevk alacağı ortamlar yaratabilmek adına dekorasyon alanında sıkı araştırmalar yaparak bir uzman edasıyla hareket etmek gerekir. Aydınlatma, duvar ve döşeme üçlüsünün dekorasyonun ana fikirlerini oluşturduğu unutulmamalıdır. Bu üçlüde renk bütünlüğünü yakalayarak güzel etkiler oluşturmak mümkün. İlave etmemiz gereken bir diğer konunun iç mekan ve dış mekan dekorasyonunun tamamıyle farklı niteliklere sahip olduğudur. Ülkelerin kültürel etkilerle şekillendirdiği dekoratif nitelikler ülkeden ülkeye farklılıklar görülmesine neden olmakta. Avrupa ülkelerinde genelde dik, sivri katı görünümler hakimken ülkemizde daha çok zarif, incelik ve yumuşak görünümler hakimdir. Ülkemizin zarafeti de bu noktada ortaya çıkmakta. Sokaklarda dolaşırken bazen çok güzel tasarımlı binalarla karşılaşırız. Dekoratif nitelikleri bakımından ihtişamlı bir görünüme sahip olan binaların doyasıya seyredildiğine şahit oluruz. Görsellik her yerde ve her zaman önemlidir. İnsanların ilk dikkat ettiği hususun görsellik olduğu düşünüldüğünde bu konuda ne denli hassasiyet gösterilmesi gerektiği ifade edilebilir. Bu bağlamda görselliğe dikkat etmek gerekir.

 

Dekorasyon Nedir

Dekorasyon Nedir

Social Shares