Dekorasyonun İnsan Üzerine Etkileri

Cesur Yapı Nisan 04, 2018
Dekorasyonun İnsan Üzerine Etkileri

Dekorasyonun İnsan Üzerine Etkileri

Dekorasyonun İnsan Üzerine Etkileri,Tasarım, renk ve desenlerin insan üzerinde bilinmeyen pek çok etkisi bulunmaktadır. Buna bağlı olarak yaşam alanlarında gerçekleştirilen dekoratif düzenlemelerin çeşitli etkileri olduğu da unutulmamalıdır. Dekorasyon uzmanlarının görüşlerine dikkat edildiğinde her zaman iç açıcı, ferahlatıcı renkler kullanmanın tavsiye edildiği görülür. Bu noktada ortak görüş birliğinin oluştuğundan şüphe yok. Açık renk tonları insan gözü ile temas ettiğinde psikolojik bakımdan olumlu etkiler ortaya çıkarır. Bu etkilerin insanlar için faydalı etkiler olması da ferahlatıcı renklere olan ihtiyacı artırır.

Ücretsiz keşif yapıyoruz

Siyah, koyu kahverengi gibi renkler hangi ortam için olursa olsun özellikle de duvar rengi için kaçınılması gereken renklerdendir. Psikolojik bakımdan hiçbir sorunu bulunmayan birisinin simsiyah duvarlara sahip ortamlarda belirli bir süre vakit geçirmesi psikolojisinin bozulması için yeterlidir. Mobilya ve dolaplarda klas bir renk olsa da dekorasyon noktasında duvar rengi için kati suretle uygun olmayan bir renk tonudur. Duvar renklerinin hemen her evde açık renk tonlarında olduğu görülür. Hiçbir aile duvarlarını simsiyah renklerle boyamaz. Bu bakımdan renklerin insan üzerindeki etkilerini incelediğimizde siyahın duvar renkleri açısından pek de uygun olmadığı görülür. Örneklerle daha da açmak gerekirse; açık mavi ya da bu tonlarda renkler insanın içini ferahlatır. Açık yeşil ve benzeri tonlar insanı doğayla tanıştırdığı gibi gözleri dinlendirici etkisi bulunmaktadır. Siyah, kahverengi, gri gibi renk tonları resmi tonlardır. Bu renk tonlarının duvarlar için uygun olmamasının nedeni de budur. Mobilya ve dolaplarda mavi rengin uygun olmaması gibi siyah ve insanın içini boğan diğer renk tonlarının duvarlar için uygun olmadığı görülür.

Nişantaşı’nda laminat parke

Her aile mutlu sorunsuz bir yaşam hayaliyle yaşar. Evlerini bu istekleri doğrultusunda dizayn eder ve çeşitli düzenlemeler yapar. Özellikle zevkli seçimler yapabilen çiftlerin dekorasyon manasında harika tasarımları ortaya rahatlıkla koyabildikleri görülmektedir. Dekoratif düzenlemeleri ailesel imkanlarla yapmaya kalkışan hemen her çiftinde kişisel seçimlerine güvendiği görülüyor. Sanal ortamın gelişme göstermesiyle birlikte dekorasyon uzmanları ve bu konuda bilgi sahibi olan pek çok kişinin çeşitli bilgiler vermesiyle birlikte bilgi sahibi olmak isteyen herkesin ihtiyaçları karşılanmıştır. Eskiden uzun uğraşlar sonucu birkaç kişiyle bu konuda görüşülebilirken internet üzerinde hazırlanmış binlerce içeriğin bu noktada yardımcı olduğu görülecektir. Gerçek anlamda memnun edici olan uzman tavsiyelerinin her geçen gün artması hoş gelişmeler arasında bulunmaktadır. Dekorasyon konusunda bilgi ve birikim sahibi olmayan çiftlerin yaptıkları internet araştırmalarıyla bu konu hakkında geniş bilgi birikimine sahip olabildikleri görülmektedir. Bu konuda deneyimleri bulunan amatör bireylerin anlattıklarından ilham alındığı gibi uzman tavsiyelerine uygun hareket ederek renk seçiminde de hassasiyet gösterilebilmekte.

Dekorasyon her insanın için uzmanlık gerektirmeyebilir. Bazı insanlar vardır ki hiçbir bilgiye sahip olmasa dahi zevkli yapısıyla renk ve desenlerin uyumunu çok rahat yakalayabilir. Kullandığı aksesuarlardan tutun da temin ettiği eşyalara kadar genel bir zevk hakim olan unsurlarla hareket eder. Ortaya çıkarılacak ev manzarasının misafirlerinde hoşuna gitmesi isteniyorsa bazı konularda bilgi sahibi olunması gerekliliği unutulmamalıdır. Gerçek anlamda memnun edici dekoratif görüntülerin ortaya konması herkesin yapabileceği bir iş olmasa da istendiği takdirde memnun edici tasarımlar ortaya konabilir. Modern çağımızda hiçbir şey bilinmese dahi internet üzerinde bulunan binlerce dekorasyon örneğinden yola çıkılarak resimdeki tasarıma benzer tasarımlar ortaya çıkarılabilir. Vücudunuz üzerine etkilerini yabana atmadan doğru hareket etmeli ve bu konuda hassasiyet göstermelisiniz. Aksi takdirde içinizi sıkacak evlerde yaşadığınız süre boyunca psikolojik bakımdan da etkilenerek durduk yere moralinizin bozulmasını seyredeceksiniz.

dekarasyon

ev dekarasyon

Social Shares